Przejdź do treści

Firmware i backup

Firmware

Elementy strony

Strona zawiera dwie sekcje:

  1. Sekcja aktualizacji firmware.

    • Aktualizacja firmware.
    • Sprawdzanie dostępności nowego firmware.
    • Restartowanie urządzenia.
  2. Sekcja kopi zapasowej i przywracania.

    • Tworzenie pliku kopi zapasowej.
    • Przywracanie ustawień z pliku kopii zapasowej.
    • Przywracanie ustawień domyślnych urządzenia.
  3. Sekcja migracji danych (funkcja eksperymentalna).

Aktualizacja firmware

Aktualizację oprogramowania układowego można przeprowadzić w całości ze strony przeglądarki (nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie). Polega na wybraniu pliku firmware i wgraniu go poprzez formularz dostępny na stronie. Pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową ustawień przed aktualizacją na wypadek jakichkolwiek komplikacji.

Pliki firmware są dostępne na stronie:

tinycontrol.pl

Sprawdzanie aktualizacji

Z poziomu strony, można też sprawdzić czy jest dostępne nowe oprogramowanie układowe. Funkcja może być wywoływana automatycznie po odwiedzeniu strony (jako administrator) lub na żądanie. Po wywołaniu funkcji, pod przyciskiem Sprawdź aktualizacje teraz, pojawi się informacja o nowym oprogramowaniu lub jego braku. Dodatkowo gdy jest dostępny nowy firmware, to informacja o nim pojawi sie również na górnym pasku nawigacyjnym (obok linku do sekcji Wsparcie).

Do działania funkcji wymagany jest dostęp do Internetu z poziomu przeglądarki, w której jest otworzona strona urządzenia.

Kopia zapasowa

Kopia zapasowa może być użyteczna do zachowania ustawień na wypadek awarii lub aktualizacji firmware.

Kolejna sytuacja, gdy funkcja kopi zapasowej może być pomocna to konfiguracja większej ilości tcPDU w podobny sposób. Wystarczy wtedy skonfigurować jedno urządzenie, zapisać kopię i następnie wgrywać ją na pozostałe urządzenia, dokonując przy tym ewentualnym zmian w ustawieniach.

Dostępna jest również funkcja przywrócenia domyślnych ustawień urządzenia.

Migracja danych

Funkcja eksperymentalna

Dzięki tej funkcji możesz utworzyć plik do migracji ustawień z jednego urządzenia na drugie. Może też być wykorzystana do tworzenia kopii zapasowej ustawień. Dane z urządzenia są eksportowane w formacie JSON, z rozdzieleniem ich na tematyczne grupy. Można dowolnie wybierać, które grupy mają być wyeksportowane, jak również które zaimportowane. Oznacza to, że w razie potrzeby pominąć część ustawień przy importowaniu, np. ustawienia sieciowe.