Przejdź do treści

Modbus

Dostępne w HW 3.5+

Modbus

Czujnik Modbus RTU (RS485)

Od wersji HW 3.5+ SW 1.36 możliwa jest obsługa do trzech niezależnych urządzeń na jednej magistrali Modbus. Konfiguracja tak jak poprzednio polega na wyborze modułu i podaniu jego slave ID, z tą różnicą, że można tak uzupełnić do trzech slotów.

Obsługiwane są następujące moduły:

  • SDM120
  • SDM72D-M
  • RDO-PRO X
  • Epever Tracer
  • Sofarsolar
  • GTIL
  • Danfos EKC 202C
  • SDM630/72D-v2 (od SW 1.57)
  • CHINT-DTSU666 (od SW 1.57)

Poza tym jest możliwe dodanie obsługi innych urządzeń Modbus, korzystając z funkcji dodawania modułów własnych/niestandardowych.

Info

Należy pamiętać, że w wersji sprzętowej 3.7+ możliwe jest podłączenie 2 modułów jednocześnie (jeden z zakładki Port szeregowy i jeden z zakładki Modbus).

W wersjach 3.5 i 3.6 można wybrać tylko jeden moduł z zakładki Port szeregowy lub Modbus.

W wersji 3.0 karta Modbus nie jest dostępna, dlatego można wybrać tylko jeden moduł z zakładki Port szeregowy.

Urządzenia niestandardowe

Można też skonfigurować urządzenie niestandardowe. Od wersji SW 1.60a panel konfiguracyjny otwiera się po kliknięciu przycisku Skonfiguruj niestandardowe moduły. Można zapisać 5 różnych konfiguracji (od wersji SW 1.57, wcześniej 3). W poprzednich wersjach aby otworzyć panel konfiguracyjny należy wybrać w polu Moduł jedną z opcji oznaczonych (custom) i następnie otworzyć formularz przyciskiem Skonfiguruj moduł niestandardowy (można to wykonać na dowolnym slocie).

W formularzu należy podać własną nazwę, dane komunikacji (bitrate, bit parzystości, bit stopu, opóźnienie między odczytami rejestrów (w s)) i zdefiniować listę odczytów, podając dla każdego nazwę, jednostkę, dzielnik, adres rejestru, kod funkcji, typ (rodzaj) oraz endian (od SW 1.57). Po zakończeniu konfiguracji potwierdź przyciskiem Zapisz zmiany. Następnie można ją wybrać na każdym z trzech slotów.

Konfigurację można eksportować do pliku klikając na przycisk Eksportuj konfigurację oraz wczytać klikając Importuj konfigurację (wymagane zapisanie zmian po imporcie). Przykładowa konfiguracja do zaimportowania dla SDM72D jest dostępna do pobrania tutaj.

Więcej plików konfiguracyjnych jest dostępnych na naszym forum. Należy jednak pamiętać, że te konfiguracje mogły zostać przesłane przez innych użytkowników, w związku z czym nie możemy zagwarantować ich dokładności ani prawidłowego działania. Chociaż staramy się wybierać i weryfikować zawartość, zachęcamy do zachowania ostrożności podczas korzystania z tych konfiguracji. Wasze opinie i doświadczenia z tymi konfiguracjami są cenne dla społeczności i mogą pomóc w zapewnieniu ich niezawodności.

Modbus - Urządzenia niestandardowe

Mapowanie odczytów

Aby korzystać z odczytów z modułów Modbus oraz dodatkowych czujników 1-Wire (np. SCD40) w innych funkcjach LK (jak klient HTTP, klient MQTT, OLED, VOLED, Modem GSM) poza zakładką Modbus czy Czujniki I2C i 1-Wire, należy skonfigurować mapowanie odczytów do zmiennych m1 - m30. Na obu wspomnianych stronach jest przycisk Skonfiguruj mapowanie, który otwiera formularz konfiguracyjny (pokazany na obrazie poniżej). Do zmiennej m przypisuje się odczyt, a dokładniej pozycje odczytu (jest to istotne w momencie zmiany modułów Modbus, bo mapowanie do określonego numeru slotu i numeru odczytu pozostaje, więc może być wskazywany slot bez wybranego modułu).

Od wersji SW 1.57 do zmiennych m1-m30 można przypisać odczyty z dodatkowych czujników 1-Wire.

Mapowanie odczytów

Zmienne m1 - m30 można później wykorzystać w kliencie HTTP, kliencie MQTT, OLED, VOLED, GSM. Pierwsze 10 m1-m10 są też dostępne w Zdarzeniach. Pierwsze 4 zmienne m1 - m4 są również dostępne jako opcja I (odczyt mocy) i U (odczyt napięcia) w Moc i energia.

Serwer Modbus TCP

Formularz umożliwiający włączenie serwera Modbus TCP i tabela z informacjami o dostępnych danych.